1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28
Матвія 8 розділ
Бажання Христа, сотникова віра та важкий шлях. Втихомирення бурі Христом та відмова від Христа – як прообраз на час Кінця.
Втихомирення бурі
- Вилікування прокаженого:
1 А коли Він зійшов із гори, услід за Ним ішов натовп великий.
2 І ось підійшов прокажений, уклонився Йому та й сказав: «Коли, Господи, хочеш, – Ти можеш очистити мене!»
3 А Ісус простяг руку, і доторкнувся до нього, говорячи: «Хочу, – будь чистий!» І тієї хвилини очистився той від своєї прокази.
4 І говорить до нього Ісус: «Гляди, – не розповідай нікому. Але йди, покажися священикові, та дар принеси, якого Мойсей заповів, їм на свідоцтво».
Цікавий підхід цього прокаженого – звернення «коли хочеш», – відповівши «Хочу», Ісус показав, що Він ХОЧЕ, щоб люди були ЧИСТІ – тобто, здоровими. І для нас – всіх людей, занечищених грішним станом та хворобами, це бажання Христа вселяє надію на очищення. Звісно, станеться це вже в Божому Царстві – на порозі якого, як показують Біблійні пророцтва, вже знаходиться світ людства.
Ісус часто наказував вздоровленим нікому не розповідати про спосіб зцілення – мабуть, на сповнення пророцтва в Ісаї 42 розділ:
1 Оце Отрок Мій, що Я підпираю Його, Мій Обранець, що Його полюбила душа Моя. Я злив Свого Духа на Нього, і Він правосуддя народам подасть.
2 Він не буде кричати, і кликати не буде, і на вулицях чути не дасть Свого голосу.
Та, як показує Біблія, попри такі накази Христа, розголос про Його чуда ширились доволі швидко.
- Сотникова віра:
5 А коли Він до Капернауму ввійшов, то до Нього наблизився сотник, та й благати зачав Його,
6 кажучи: «Господи, мій слуга лежить удома розслаблений, і тяжко страждає».
7 Він говорить йому: «Я прийду й уздоровлю його».
8 А сотник Йому відповів: «Недостойний я, Господи, щоб зайшов Ти під стріху мою... Та промов тільки слово, – і видужає мій слуга!
9 Бо й я – людина підвладна, і вояків під собою я маю; і одному кажу: піди – то йде він, а тому: прийди – і приходить, або рабові своєму: зроби те – і він зробить».
10 Почувши таке, Ісус здивувався, і промовив до тих, хто йшов услід за Ним: «Поправді кажу вам: навіть серед Ізраїля Я не знайшов був такої великої віри!
11 Кажу ж вам, що багато-хто прийдуть від сходу та заходу, і засядуть у Царстві Небеснім із Авраамом, Ісаком та Яковом.
Хоч тут і не вказується, та зі слів Христа можна дійти висновку, що сотник не був юдеєм, – але віру мав неабияку. Мабуть, його скромність та турбота про свого слугу спонукала Христа не відмовити на його прохання, а сила віри підтвердила те, про що говорили давні пророки – Божим народом стануть люди з різних народів – на що Ісус Христос і звернув увагу слухачів. Ізраїльтяни ж через свою невірність втратять своє особливе становище та будуть відкинуті Богом:
12 Сини ж Царства – повкидані будуть до темряви зовнішньої – буде там плач і скрегіт зубів!»...
13 І сказав Ісус сотникові: «Іди, і як повірив ти, нехай так тобі й станеться!» І тієї ж години одужав слуга його.
- Зцілення стражденних:
14 Як прийшов же Ісус до Петрового дому, то побачив тещу його, що лежала в гарячці.
15 І Він доторкнувся руки її, – і гарячка покинула ту... – І встала вона, та й Йому прислуговувала!
16 А коли настав вечір, привели багатьох біснуватих до Нього, – і Він словом Своїм вигнав духів, а недужих усіх уздоровив,
17 щоб справдилося, що сказав був Ісая пророк, промовляючи: «Він узяв наші немочі, і недуги поніс».
Ці слова записані в Ісаї 53 розділ:
4 Направду ж Він немочі наші узяв і наші болі поніс, а ми уважали Його за пораненого, ніби Бог Його вдарив поразами й мучив...
Під час Свого перебування на землі Ісус Христос показав те, що відбуватиметься в Божому Царстві – всі хвороби будуть вилікувані, і їх причини усунуті.
18 А як угледів Ісус навколо Себе багато народу, наказав переплинути на той бік.
- Важкий шлях:
19 І приступив один книжник та й до Нього сказав: «Учителю, я піду за Тобою, хоч би куди ти пішов!»
20 Промовляє до нього Ісус: «Мають нори лисиці, а гнізда небесні пташки, – Син же Людський не має де й голови прихилити»...
Цьому книжнику Ісус, фактично, вказав на умову слідування за Ним – чи був той готовий на жертви? Це узгоджується з іншими словами Христа, записаними в Луки 14 розділ:
26 «Коли хто приходить до Мене, і не зненавидить свого батька та матері, і дружини й дітей, і братів і сестер, а до того й своєї душі, – той не може буть учнем Моїм!
27 І хто свого хреста не несе, і не йде вслід за Мною, – той не може бути учнем Моїм!
28 Хто-бо з вас, коли башту поставити хоче, перше не сяде й видатків не вирахує, – чи має потрібне на виконання,
29 щоб, коли покладе він основу, але докінчити не зможе, усі, хто побачить, не стали б сміятися з нього,
30 говорячи: «Чоловік цей почав будувати, але докінчити не міг»...
31 Або який цар, ідучи на війну супроти царя іншого, перше не сяде порадитися, чи спроможен він із десятьма тисячами стріти того, хто йде з двадцятьма тисячами проти нього?
32 Коли ж ні, то, як той ще далеко, шле посольство до нього та й просить про мир.
33 Так ото й кожен із вас, який не зречеться усього, що має, не може бути учнем Моїм.
Причиною труднощів всіх послідовників Христа є те, що цей світ належить дияволові – тому всі Божі слуги є чужими в цьому грішному світі – Івана 17 розділ:
14 Я їм дав Твоє слово, але світ їх зненавидів, бо вони не від світу, як і Я не від світу.
15 Не благаю, щоб Ти їх зо світу забрав, але щоб зберіг їх від злого.
16 Не від світу вони, як і Я не від світу.
*Див. «Приходьки».
21 А інший із учнів промовив до Нього: «Дозволь мені, Господи, перше піти та батька свого поховати».
22 А Ісус йому каже: «Іди за Мною, і зостав мертвим ховати мерців своїх!»
Звісно ж, мертві тут не звичайні мерці – адже всі нащадки Адама мертві – через гріховний стан, успадкований від згрішившого прабатька (див. «Мертві»). Дещо схоже Ісус Христос описав в притчі про блудного сина – Луки 15 розділ:
24 бо цей син мій був мертвий – і ожив, був пропав – і знайшовся!» І почали веселитись вони.
---------------
32 Веселитись та тішитись треба було, бо цей брат твій був мертвий – і ожив, був пропав – і знайшовся!»
Тож, грішна людина, навіть будучи живою – мертва…
- Втихомирення бурі:
23 І коли Він до човна вступив, за Ним увійшли Його учні.
24 І ось буря велика зірвалась на морі, аж човен зачав заливатися хвилями. А Він спав...
25 І кинулись учні, і збудили Його та й благали: «Рятуй, Господи, – гинемо!»
26 А Він відповів їм: «Чого полохливі ви, маловірні?» Тоді встав, заказав бурі й морю, – і тиша велика настала...
Ісус мав відповідне призначення і був під Божим захистом – тож так загинути не міг. Та й учні Христа були під Божим захистом. Можливо у цьому й була їхня маловірність – боятися не було чого, а вартувало покладатися на Бога.
Втім, ця історія може мати важливе символічне значення – і ось чому: як ми знаємо, в Біблії море може символізувати народи. Тоді буря на морі – це різні суспільні потрясіння – наприклад, війни, – які, до того ж, можуть бути Божим покаранням – Об’явлення 7 розділ:
1 А по цьому я бачив чотирьох Анголів, що стояли на чотирьох кутах землі та тримали чотири земні вітри, щоб вітер не віяв на землю, ані на море, ані на жодне дерево.
2 І бачив я іншого Ангола, що від схід сонця виходив, і мав печатку Бога Живого. І він гучним голосом крикнув до чотирьох Анголів, що їм дано пошкодити землі та морю,
3 говорячи: «Не шкодьте ані землі, ані морю, ані дереву, аж поки ми покладемо печатки рабам Бога нашого на їхніх чолах!»
В час Кінця народи й справді будуть як розбурхане бурею море. І тоді віра та надія на Бога матимуть неабияке значення – щоб встояти. І саме Ісус Христос, згідно Божого наказу, врятує Своїх людей...
27 А народ дивувався й казав: «Хто ж це такий, що вітри та море слухняні Йому?»
- Звільнення біснуватих:
28 І, як прибув Він на той бік, до землі Гадаринської, перестріли Його два біснуваті, що вийшли з могильних печер, дуже люті, так що ніхто не міг переходити тією дорогою.
29 І ось, вони стали кричати, говорячи: «Що Тобі, Сину Божий, до нас? Прийшов Ти сюди передчасно нас мучити?»
Отже, демони знали (і знають) що на них чекає.
30 А оподаль від них пасся гурт великий свиней.
31 І просилися демони, кажучи: «Коли виженеш нас, то пошли нас у той гурт свиней».
32 А Він відповів їм: «Ідіть». І вийшли вони, і пішли в гурт свиней. І ось кинувся з кручі до моря ввесь гурт, – і потопився в воді.
33 Пастухи ж повтікали; а коли прибули вони в місто, то про все розповіли, і про біснуватих.
34 І ось, усе місто вийшло назустріч Ісусові. Як Його ж угледіли, то стали благати, щоб пішов Собі з їхнього краю!..
Цікава реакція жителів того міста – усвідомлюючи неабияку силу Ісуса Христа, вони не захотіли налагодити з Ним стосунки та навчитися від Нього, а навпаки – захотіли бути від Нього подалі. Як не дивно, це доволі типова реакція багатьох людей: навіть бачачи докази існування Бога, не бажати будувати з Ним стосунки – тому що бути з Богом та навчатися від Нього вимагає зусиль, – а їм нічого не хочеться міняти, не хочеться брати на себе відповідальність. Адже, навчаючись від Бога, треба працювати над собою – тож без Бога, так би мовити, їм спокійніше. Вони не обов’язково злі, та це не означає, що добрі, – тому такі люди не отримають Божої підтримки – Об’явлення 3 розділ:
15 Я знаю діла твої, що ти не холодний, ані гарячий. Якби-то холодний чи гарячий ти був!
16 А що ти літеплий, і ні гарячий, ані холодний, то виплюну тебе з Своїх уст...
17 Бо ти кажеш: «Я багатий, і збагатів, і не потребую нічого». А не знаєш, що ти нужденний, і мізерний, і вбогий, і сліпий, і голий!
Чимало людей нашого світу кажуть, що вони нічого поганого не роблять – та чи достатньо цього для Божого схвалення та життя в Його Царстві?..