Єзекіїля 31 розділ
Доля людських імперій – на прикладі Ассирії.
Приклад фараонові
- Звернення до правителя Єгипту:
1 І сталося за одинадцятого року, третього місяця, першого дня місяця, було мені слово Господнє таке:
*Це червень 587 року до н.е.
2 «Сину людський, скажи фараонові, цареві єгипетському, та до його многолюдства: До кого ти вподоблюєшся в своїй величі?
- Велич Ашшуру (Ассирії):
3 Ось Ашшур, кедр на Ливані, з прекрасними галузками, з тінистою гущавиною, і високорослий, і аж між хмарами буде верховіття його.
4 Води його виховали, безодня його викохала, – він річки свої попровадив навколо свого насадження, а канали свої посилав до всіх дерев польових.
Образи річок та водних каналів набувають ширшого значення з огляду на те, що річка в Біблії може символізувати інформацію, знання, інформаційне поле (див. «Річка»). Тобто, Ассирія своєю ідеологією обплутувала країни.
5 Тому його зріст став вищий від усіх польових дерев, і помножилися галузки його, і від великої води його віття повидовжувалось, коли вигнався він.
6 В його віттях кублилося все птаство небесне, а під його галузками родилася всяка польова звірина, а в його тіні сиділи всі численні народи.
Дерево в Біблії також має своє символічне значення – це засіб для отримання відповідних плодів (див. «Дерево»). Тож Ассирійське дерево – це влада, панування ассирійського царя над поневоленими народами.
7 І був він уродливий висотою свого зросту, довготою галузок своїх, бо його корінь був при великих водах.
Великі води в Біблії символізують народи. Тож корінь (Ассирії) при великих водах – це те, що Ассирія черпала свою силу з різних поневолених народів.
8 Кедри в Божому садку не були рівні йому, кипариси не були подібні до галузок його, а платани не були, як його віття. Жодне дерево в Божому садку не було подібне до нього красою своєю!
Більшість від дерев у Божому садку вказує на більшу владу над людьми від Самого Бога – що цілком логічно, – адже Бог не панує, а дбає – Матвія 20 розділ:
25 А Ісус їх покликав і промовив: «Ви знаєте, що князі народів панують над ними, а вельможі їх тиснуть.
26 Не так буде між вами, але хто великим із вас хоче бути, – хай буде слугою він вам.
27 А хто з вас бути першим бажає, – нехай буде він вам за раба.
9 Я оздобив його ряснотою галузок його, і йому заздрили всі еденські дерева, що в Божому садку.
Отже, як вказує 9 вірш, владу та могутність Ассирійському цареві відповідного часу дав Бог – і це справді була потужна та велична імперія, з гарною та багато оздобленою столицею Ніневією. Тодішній цар Ассирії Санхерів (704-681 роки до н.е.) дуже гордився своїми перемогами та здобутками – він завоював чимало народів та розбудовував імперію. Та Бог не бажав терпіти зарозумілість Ассирійського царя:
- Приниження Ассирії:
10 Тому так сказав Господь Бог: За те, що ти повищився зростом, і дав верховіття своє аж між хмари, і повищилося серце його, коли він став високим,
11 то дай його в руку сильного з народів, – він конче зробить йому за його беззаконня, за це Я вигнав його!
12 І витяли його чужі, насильники народів, і повідкидали його. На гори й на всі долини попадали галузки його, і було поламане віття його по всіх потоках землі, а всі народи землі повиходили з тіні його й покинули його.
13 Над його руїнами пробувало все небесне птаство, а при галуззях його була всяка польова звірина,
14 щоб не повищувалися своїм зростом усі дерева при воді, і не давали свого верховіття поміж хмари, і не ставали у своїй величі сильні між ними, що п'ють воду, бо всі вони віддані смерті до підземного краю серед людських синів, до тих, хто сходить до могили.
Жодна з людських імперій – які завжди будуються силою та зухвальством, – встояти не зможе – для них найдеться свій сильний з народів.
15 Так говорить Господь Бог: Того дня, коли він зійшов до шеолу, учинив Я жалобу, закрив над ними безодню, затримав його річки, і була стримана велика вода, і затемнив над ним Лівана, а всі польові дерева помліли над ним.
16 Від гуку упадку його Я вчинив тремтячими народи, коли Я знизив його до шеолу з тими, що сходять до гробу. І потішилися в підземному краї всі еденські дерева, добірне та добре Ливанське, всі, що п'ють воду.
17 Також вони зійшли з ними до шеолу, до побитих мечем, що сиділи, як його помічники, в його тіні серед народів.
Що ж, скільки вже було величних та потужних імперій – та доля у них одна – занепад та забуття.
- Пониженим буде і фараон:
18 До кого став ти так подібний у славі та в великості серед еденських дерев? І будеш ти знижений з еденськими деревами до підземного краю, посеред необрізанців будеш лежати з пробитими мечем. Це фараон та все многолюдство його, говорить Господь Бог».
Так, в часи Єзекіїля приклад Ассирії мав би бути нагадуванням для правителя Єгипту – Бог може зруйнувати будь-яку імперію. А особливо, якщо її правитель гордий та підносить себе – то це станеться доволі швидко. Втім, книга Єзекіїля – це ж пророча книга. Тож і ця частина також пророча – і на сучасний аналог стародавнього Єгипту – США (див. «Числа та народи»), і на наступного будівельника імперії – Росію…