Єзекіїля 5 розділ
Ознаки голоду, мору та загибелі від меча – для Єрусалиму. Ці образи Єзекіїль мав виконати після виконання попереднього образу про облогу Єрусалиму.
Вогонь з Єрусалиму
- Образ на долю мешканців Єрусалиму:
1 А ти, сину людський, візьми собі гострого меча, як бритву стрижіїв; візьми його собі, і проведи ним по голові своїй та по бороді своїй. І візьми собі вагові шальки, і поділи те волосся.
Варто зазначити, що в ті часи поголена борода осоромлювала чоловіка – 2 Самуїлова 10 розділ:
4 І взяв Ганун Давидових слуг, та й оголив половину їхньої бороди, та обрізав їхню одежу на половину, аж до сидіння їх, та й відпустив їх.
5 І донесли про це Давидові, а він послав назустріч їм, бо ті мужі були дуже осоромлені. І цар їм сказав: «Сидіть в Єрихоні, аж поки відросте вам борода, потім повернетесь».
Тож, вочевидь, поголення Єзекіїлем бороди ще й вказувало на осоромлення мешканців Єрусалиму – на яких і було описане пророцтво:
2 Третину спали в огні посеред міста, коли виповняться дні облоги; і візьми другу третину, і посічи мечем навколо нього, а третину розпороши на вітер, і Я витягну меча за ними.
3 І візьми звідти мале число волосся, і зав'яжи його в своїх полах.
4 І візьми із нього ще, і кинь його до середини огню, і спали його в огні, – з нього вийде огонь на ввесь Ізраїлів дім...»
Єрусалим – центр поклоніння Богові для Ізраїля – який виявив невірність Богові. Тож від вогню у центрі вогонь пошириться по всьому Ізраїлю.
- Гірший від поган:
5 Так говорить Господь Бог: «Цей Єрусалим – Я поставив його в середині народів, а довкілля його – країни.
6 Та він став проти постанов Моїх – більше від поганів, а проти устав Моїх більше від тих країн, що навколо нього, бо права Мої вони відкинули, а устави Мої – не ходили вони ними.
Поганські навколишні народи, хоч і не знали Божих Законів, та Божий Закон у їхніх серцях – сумління, – давав їм певне керівництво – Римлян 2 розділ:
14 Бо коли погани, що не мають Закону, з природи чинять законне, вони, не мавши Закону, самі собі Закон,
15 що виявляють діло Закону, написане в серцях своїх, як свідчить їм сумління та їхні думки, що то осуджують, то виправдують одна одну,
16 дня, коли Бог, згідно з моїм благовістям, буде судити таємні речі людей через Ісуса Христа.
Ізраїльтяни ж знали Божі Закони – та свідомо їх порушували. Тому Бог їх і карав - Луки 12 розділ:
47 А раб той, що знав волю свого господаря, але не приготував, ані не вчинив згідно волі його, буде тяжко побитий.
48 Хто ж не знав, а вчинив каригідне, буде мало він битий. Тож від кожного, кому дано багато, багато від нього й жадатимуть. А кому багато повірено, від того ще більше жадатимуть.
Тобто, поганські народи по причині того, що Божого Закону не знали, вже були менше винні перед Богом – на відміну від ізраїльтян.
Беручи до уваги слова про провину тих, хто знає та не чинить – і Єзекіїля, і Ісуса Христа, – провідникам сучасної Європи – як основи християнського світу, – варто задуматися – вони не кращі стародавніх ізраїльтян часів Єзекіїля. Тож їх може спіткати схожа доля:
- Бог виступить проти невірного Єрусалиму:
7 Тому так говорить Господь Бог: За те, що ви ворохобилися більше від тих поган, що навколо вас, й уставами Моїми не ходили, і постанов Моїх не виконували, а робили за постановами тих поган, що навколо вас,
8 тому так говорить Господь Бог: Ось Я проти тебе, Сам Я, і зроблю серед тебе суди перед очима тих поган!
9 І зроблю на тобі те, чого Я не робив, і нічого подібного вже не зроблю, за гидоти твої.
На виконання цієї Божої обіцянки вавилонське військо вщент зруйнувало та спалило Єрусалим і храм у ньому, а всіх мешканців – кого було вбито, а кого вигнано в рабство.
Ці слова дещо нагадують слова в пророка Даниїла 12 розділ:
1 І повстане того часу Михаїл, великий той князь, що стоїть при синах твого народу, і буде час утиску, якого не було від існування люду аж до цього часу. І того часу буде врятований із народу твого кожен, хто буде знайдений записаним у книзі.
А також слова Ісуса Христа в Матвія 24 розділ:
21 Бо скорбота велика настане тоді, якої не було з первопочину світу аж досі й не буде.
Тобто, буде таке горе, якого ще не було і більше не буде. І, виходячи з того, що пророцтва Єзекіїля більшою мірою стосуються саме часу Кінця – нашого часу, – і наведені слова з пророцтв Даниїла та Ісуса Христа також говорять про час Кінця, то в розглядуваних словах пророцтва Єзекіїля мова йде не лише про стародавній Єрусалим, але й про наші дні. І в цьому пророцтві стародавній Єрусалим може символізувати сучасну Європу, – як історичний центр християнського світу – Божого народу, заснованого Ісусом Христом (див. «Ізраїль»). Тож ці пророцтва, вочевидь, говорять про напад сучасної Росії на країни Європи з застосуванням, мабуть, ядерної зброї – що й призведе до скорботи великої (див. «Гидота») – що буде часом великих потрясінь та, не виключено, певного шаленства:
10 Тому серед тебе батьки будуть їсти синів, а сини будуть їсти батьків своїх, і виконаю над тобою присуди, і розпорошу ввесь останок твій на всі вітри!...
Закінчення 10 вірша може говорити про те саме, що й в Ісаї 13 розділ:
14 І буде народ, як та сарна сполошена чи як отара, якої зібрати немає кому... До народу свого кожен звернеться, і кожен до краю свого втікатиме.
Тобто, внаслідок воєнних дій народи Об’єднаної Європи кинуться втікати хто-куди.
Що ж до батьків та синів, згаданих на початку 10 вірша, то в часи сильного голоду такі жахливі речі, звісно ж, можуть траплятися й буквально. Та все ж варто згадати, що про батьків та синів згадується і в пророцтві про Іллю – Малахії 4 розділ:
5 Ось Я пошлю вам пророка Іллю, перше ніж день Господній настане, великий й страшний!
6 І приверне він серце батьків до синів, і серце синівське до їхніх батьків, щоб Я не прийшов, і не вразив цей Край прокляттям!
Можливо, на відміну від вірних Богові людей, які матимуть мир та злагоду між собою, невірні Божим принципам люди ворогуватимуть між собою (символічна ворожнеча між батьками та синами). Втім, чи мають ці два пророцтва зв’язок – час покаже…
11 Тому, як живий Я, говорить Господь Бог, – за те, що ти занечистив святиню Мою всіма гидотами своїми та всіма обридженнями своїми, то теж Я відкину тебе, й око Моє не матиме милосердя, і Сам Я не змилосерджуся!
12 Третина твоя помре від моровиці й загине від голоду серед тебе, а третина попадає від меча в твоїх околицях, а третину розпорошу на всі вітри, і витягну за ними меча!
Ця частина пророцтва також нагадує пророцтво з Ісаї 13 розділ:
15 Кожен знайдений буде заколеним, і кожен узятий впаде від меча...
Якщо попередня частина пророцтва Єзекіїля може стосуватися нашого часу, то й ця частина також може збутися на невірній Божим принципам Європі – тим паче, що вони й справді впроваджують в життя чимало того, що Бог вважає огидним – як от, наприклад, гомосексуалізм…
13 І докінчиться гнів Мій, і Я заспокою Свою лють проти них, і задовольнюся. І пізнають вони, що Я, Господь, говорив у горливості Своїй, коли доконаю Свою лютість на них!
14 І зроблю тебе руїною та ганьбою серед людів, що навколо тебе, перед очима кожного, хто буде проходити...
15 І станеш ганьбою та посміховиськом, осторогою та остовпінням для народів, що навколо тебе, коли буду виконувати на тобі присуди гнівом та люттю, та лютими картаннями. Я, Господь, оце говорив!
16 Коли Я пошлю на них злі стріли голоду, що будуть нищівними, що пошлю їх понищити вас та примножу голод на вас, то Я зламаю вам підпору хліба, –
17 і пошлю на вас голод та злу звірину, і позбавлю тебе дітей, і моровиця та кров перейде серед тебе, і спроваджу на тебе меча. Я, Господь, оце говорив!»
Це пророцтво багато в чому перекликається з багатьма іншими пророцтвами про час Кінця, наприклад, зі згаданим уже пророцтвом з Ісаї 13 розділ. Тож все це вказує, що тут мова й справді може бути не так про часи Єзекіїля, як про наші часи…