Оберіть свою мову

Дерево

  На своїх сторінках Біблія часто використовує різні епітети та порівняння – Псалом 1:

1 Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків,
2 та в Законі Господнім його насолода, і про Закон Його вдень та вночі він роздумує!
3 І він буде, як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєчасно, і що листя не в'яне його, – і все, що він чинить, – щаститься йому!

  Наприклад, в 3 вірші побожну людину прирівнюється до дерева над водним потоком – що родить свій плід своєчасно. Біблія взагалі чимало згадує про різні дерева, про їхні плоди… Загалом, нічого дивного, адже дерева – це складова життя людини, ми стикаємося з ними часто. Втім, виглядає, що Біблія не лише використовує дерева для наглядності опису, а й надає їм особливого символічного значення. Ось, наприклад, Буття 2 розділ:

8 І насадив Господь Бог рай ув Едені на сході, і там осадив людину, що її Він створив.
9 І зростив Господь Бог із землі кожне дерево, принадне на вигляд і на їжу смачне, і дерево життя посеред раю, і дерево Пізнання добра і зла.

  *Пояснення цих віршів див. Буття 2 розділ.

  Гадаєте, дерева життя та Пізнання добра і зла – це звичайні на вигляд дерева зі специфічними плодами? А якщо ні?.. 

  Для початку, давайте визначимо, що таке дерево. Дерево – це створений Богом засіб для забезпечення мешканців землі (людини в тому числі) необхідними плодами та засобами для життя. Що в давнину, що в наш час – дерева вкрай корисні, – це і плоди, і деревина, і листя, і навіть кисень для живих організмів планети. Тож користь від дерев не лише людям, але й всьому живому на землі. Не дарма про одне пророче дерево в пророцтві Даниїла сказано наступне – Даниїла 4 розділ:

17 Дерево, яке ти бачив, що було велике та міцне, і вишина його сягала до неба, а обвід його – на всю землю,
18 а віття його гарне, і плід його великий, і в ньому пожива – для всіх, під ним мешкала польова звірина, а на його галуззях перебували птахи небесні, –

  Це дивовижне дерево у сні бачив Вавилонський цар Навуходоносор – і саме його та його (Вавилонську) імперію воно символізувало. Цим образом Бог показав вплив Вавилону на світ – від його діяльності користали мешканці імперії. Як вказано в цьому розділі, цим видінням Бог хотів застерегти Навуходоносора, вказавши Кому саме він має завдячувати своєю силою та величчю – Всевишньому Богові – Даниїла 4 розділ:

19 ти, царю, той, що став великий та потужний, і твоя великість побільшилася, і сягнула аж до небес, а панування твоє – до кінців землі.
20 А що цар бачив Божого Сторожа та Святого, який сходив із небес, і сказав: Зрубайте це дерево, і знищте його, та позоставте в землі пня його кореня, але в путах залізних та мідяних, на зеленій польовій траві; і небесною росою нехай він зрошується, а його частка – з польовою звіриною, аж поки перейдуть над ним сім часів,
21 то ось розв'язка, царю, і це постанова Всевишнього, що сягає на мого пана царя:
22 І тебе виженуть від людей, і з польовою звіриною буде пробування твоє, і дадуть тобі їсти траву, як волам, і з небесної роси тебе зросять, і сім часів перейдуть над тобою, аж поки пізнаєш, що над людським царством панує Всевишній, і дає його тому, кому хоче.

  Бог створив людство і дозволив йому створювати власні імперії та уряди – для досягнення задуманих Ним намірів.

*Що ще символізувало дерево зі сну Навуходоносора див. розгляд Даниїла 4 розділ.

  Що ж, повернемося до дерев життя та Пізнання добра та зла – що це? Це не обов’язково буквальні дерева. Проте це, відповідно – ЖИТТЄДАЙНИЙ ЗАСІБ для людей, та ЗАСІБ ПІЗНАННЯ (розуміння) ДОБРА ТА ЗЛА.

  *Більше про це див. Буття 2 розділ.

  Наприклад, дерева життя будуть в Божому Царстві – майбутньому раю – Єзекіїля 47 розділ:

6 І сказав він мені: «Чи ти бачив це, сину людський?» І повів мене, і вернув мене на берег цього потоку.
7 А коли я вернувся, то ось на березі потоку дуже багато дерев з цього й з того боку.
8 І сказав він до мене: «Ця вода виходить до східньої округи, і сходить на степ, і сходить до моря, до води солоної, – і вздоровиться вода.
------------------------
12 А над потоком виросте на його березі з цього й з того боку всяке дерево їстивне; не опаде його листя, і не перестане плід його, – кожного місяця буде давати первоплоди, бо вода його – вона зо святині виходить, і буде плід його на їжу, а його листя на лік.

  Об’явлення 22 розділ:

1 І показав він мені чисту ріку живої води, ясну, мов кришталь, що випливала з престолу Бога й Агнця.
2 Посеред його вулиці, і по цей бік і по той бік ріки – дерево життя, що родить дванадцять раз плоди, кожного місяця приносячи плід свій. А листя дерев – на вздоровлення народів.

  Що в Єзекіїля, що в Об’явлення, описуються схожі дерева – що годують та лікують. Не факт, що це буквальні дерева, але факт, що Бог забезпечить людство всім необхідним – вилікує та дарує довге життя (див. стаття «Боже Царство»).

  Давайте розглянемо інше символічне дерево – Матвія 3 розділ:

9 І не думайте говорити в собі: «Ми маємо отця Авраама». Кажу-бо я вам, що Бог може піднести дітей Авраамові з цього каміння!
10 Бо вже до коріння дерев і сокира прикладена: кожне ж дерево, що доброго плоду не родить, буде зрубане та й в огонь буде вкинене.

  А тепер ще Матвія 21 розділ:

18 А вранці, до міста вертаючись, Він зголоднів.
19 І побачив Він при дорозі одне фіґове дерево, і до нього прийшов, та нічого, крім листя самого, на нім не знайшов. І до нього Він каже:
«Нехай плоду із тебе не буде ніколи повіки!» І фіґове дерево зараз усохло.
20 А учні, побачивши це, дивувалися та говорили:
«Як швидко всохло це фіґове дерево!»...

  Дерева, до коріння яких прикладена сокира, символізують Ізраїль. Цей же народ – Ізраїль, символізує фіґове дерево, що було без плоду і його прокляв Ісус Христос. Ізраїль – обраний Богом народ, призначений свідчити народам світу про Велич Всевишнього Бога – він МАВ приносити плоди згідно Божого наміру. Свій намір щодо Ізраїлю Бог виявив у Вихід 19 розділі:

4 Ви бачили, що Я зробив був Єгиптові, і носив вас на крилах орлиних, і привів вас до Себе.
5 А тепер, коли справді послухаєте Мого голосу, і будете дотримувати заповіту Мого, то станете Мені власністю більше всіх народів, бо вся земля – то Моя!
6 А ви станете Мені царством священиків та народом святим. Оце ті речі, що про них будеш казати Ізраїлевим синам».

  Та цей народ залишився безплідним – через що й був відкинутий, зрубаний.

  Отож, при розгляді різних Біблійних пророцтв, де описуються дерева, варто розуміти, що ці дерева можуть бути символічними – символізувати Божі засоби для забезпечення бажаних Богом плодів.