Оберіть свою мову


1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16


 

  Марка 13 розділ

  Доля Єрусалимського храму. Ознаки часу Кінця цього світу та Другого Приходу Ісуса Христа.

Ознаки кінця віку

-          Доля Єрусалимського храму:

1 І коли Він виходив із храму, говорить Йому один із учнів Його: «Подивися, Учителю, яке то каміння та що за будівлі!»

  Це був другий Божий храм у Єрусалимі. Перший, побудований царем Соломоном близько 960 року до н.е. (1 Царів 6 розділ), був справжнім витвором мистецтва, оздоблений дорогоцінними матеріалами. Та він був зруйнований Вавилонським царем Навуходоносором у 586 році до н.е. – в якості покарання юдеїв за їхню невірність Богові. Другий храм був закладений намісником Юдеї Зоровавелем в часи Перського царя Кіра Великого 537 року до н.е. і закінчений 516 року до н.е. В 20 році до н. е. Юдейський цар Ірод Великий провів масштабну реконструкцію храму, значною мірою додавши йому величі та краси. Мабуть, юдеї вважали, що саме про цей храм йде мова в пророцтві Огія 2 розділ:

6 Бо так промовляє Господь Саваот: Ще раз, – а станеться це незабаром, – і Я затрясу небо та землю, і море та суходіл!
7 І затрясу всіма народами, і прийдуть коштовності всіх народів, і наповню цей дім славою, говорить Господь Саваот.
8 Моє срібло й Моє золото, говорить Господь Саваот.
9 Більша буде слава цього останнього дому від першого, говорить Господь Саваот, і на цьому місці Я дам мир, говорить Господь Саваот».

  Та, як можна зрозуміти з Біблійних пророцтв, у цих віршах мова про інший храм – яким являються люди Божого народу (див. «Храм»). Мабуть саме тому Ісус вказав, що храм в Єрусалимі тих часів – як і храм, побудований царем Соломоном, – буде зруйновано:

2 Ісус же до нього сказав: «Чи ти бачиш великі будинки оці? Не залишиться тут навіть камінь на камені, який не зруйнується!»

  Як і в часи першого храму, Божий народ тих часів не виявляв вірності Богові, і вони навіть вбили Божого Посланця – Його Сина, – через що Бог відкинув юдеїв як Свій народ (див. «Обраний народ»). Тож слова Ісусового пророцтва сповнилися в 70 році н.е. – коли римляни завоювали та зруйнували Єрусалим (див. «Паралель»).

  У світлі такої відповіді Христа не дивно, що учням було цікаво, коли та як сповняться Його слова:

-          Ознаки Кінця світу:

3 Коли ж Він сидів на Оливній горі, проти храму, питали Його насамоті Петро, і Яків, і Іван, і Андрій:

  На відміну від Євангелій від Матвія та Луки, тут вказується, які саме учні питалися Христа.

4 «Скажи нам, коли станеться це? І яка буде ознака, коли все те виконатись має?»

  З цього питання можна подумати, що мова лише про Єрусалим та храм у ньому – і не виключено, що учні Христа саме й мали на увазі. Та в Матвія це питання поставлено більш широко – Матвія 24 розділ:

3 Коли ж Він сидів на Оливній горі, підійшли Його учні до Нього самотньо й спитали: «Скажи нам, – коли станеться це? І яка буде ознака приходу Твого й кінця віку?»

  Відповідь Христа, як і в Матвія та Луки, починається застереженням – стерегтися, щоб не бути зведеним:

5 Ісус же почав промовляти до них: «Стережіться, щоб вас хто не звів.
6 Бо багато-хто прийдуть в Ім'я Моє, кажучи: «Це Я». І зведуть багатьох.

  Хоча ці слова, можна впевнено сказати, мають загальне відношення до всіх часів, та в час Кінця це застереження буде вкрай актуальним – адже в ті часи відступництво та підступ будуть ширитися як ніколи. Та все почнеться з небувалої військової активізації у світі:

7 І як про війни почуєте ви, і про воєнні чутки, не лякайтесь, бо статись належить тому». Та це ще не кінець.

  Війни тривають вже не одне тисячоліття – були і до Христа, і багато разів по Ньому. Тому це мали б бути не звичайні війни та воєнні чутки – мабуть, війни світового масштабу під ці ознаки мали б підійти. Отож, вочевидь мова тут про перші дві світові війни. Тим паче, що про події Другої світової війни у пророка Даниїла вказується, що вона буде схожа на кінець, але ним не будеДаниїла 11 розділ:

27 А серце обох цих царів буде на лихе, і при одному столі вони будуть говорити неправду, але не буде успіху, бо кінець буде ще відкладений на означений час.

  Як ми зазначили в розгляді згаданого розділу книги Даниїла, це пророцтво говорить про змову Гітлерівської Німеччини та Радянського Союзу щодо розділу Європи.

  В Біблії число три вказує на достатню кількість (див. «Числа та народи») – тож, вочевидь, саме Третя світова війна призведе до вказаного кінця – кінця цивілізації сучасного людства. Якщо так, то наступне пророцтво стосується саме цих подій:

8 «Бо повстане народ на народ, і царство на царство», будуть землетруси місцями, буде голод. Це початок терпінь породільних.

  Можливо, через видобуток вуглеводнів з надр землі – принаймні така думка побутує в середовищі вчених, – активність земної кори, цебто землетруси, суттєво зросла в останні десятиліття. Тож ця частина Ісусового пророцтва має місце. Втім, землетруси можуть бути не лише буквальними, але й символічними – як от великі суспільні потрясіння народів, – і такі пророцтва в Біблії присутні (див. «Трясіння землі»). Голод завжди супроводжував війни – тож і ця частина пророцтва цілком слушна.

  Ісусове порівняння описаних події з початком терпінь породільних наводить на думку про подію, описану в книзі Об’явлення 12 розділ:

1 І з'явилась на небі велика ознака: Жінка, зодягнена в сонце, а під ногами її місяць, а на її голові вінок із дванадцяти зір.
2 І вона мала в утробі, і кричала від болю, та муки терпіла від породу.
3 І з'явилася інша ознака на небі,
ось змій червоноогняний, великий, що мав сім голів та десять рогів, а на його головах сім вінців.
4 Його хвіст змів третину зір із Неба та й кинув додолу. І змій стояв перед жінкою, що мала вродити, щоб з'їсти дитину її, коли вродить...
5 І дитину вродила вона чоловічої статі, що всі народи має пасти залізним жезлом. І дитина її була взята до Бога, і до престолу Його.

  Цією дитиною, як ми побачили в статті «Дитя», являються Божі обранці, так звані брати Христа (див. «Брати Христові») – саме їх у визначений Богом час кінця буде взято до Бога, і до престолу Його.

  Біблійні пророцтва дають підставу вважати, що світові війни стали наслідком початку іншої війни – що сталась в небесній сфері, – про яку говориться в тому ж 12 розділі книги Об’явлення:

7 І сталась на небі війна: Михаїл та його Анголи вчинили зо змієм війну. І змій воював та його анголи,
8 та не втрималися, і вже не знайшлося їм місця на небі.
9 І скинений був змій великий, вуж стародавній, що зветься диявол і сатана, що зводить усесвіт, і скинений був він додолу, а з ним і його анголи були скинені.
----------------------------
12
Через це звеселися ти, небо, та ті, хто на нім пробуває! Горе землі та морю, до вас бо диявол зійшов, маючи лютість велику, знаючи, що короткий час має!»

  Як можемо бачити в 12 вірші, ця війна принесе чимало бід та горя людству – що ми вже можемо спостерігати. А разом з цим зростатиме і ненависть диявола та його ангелів до всіх тих, хто тримається Бога та Його принципів:

9 Пильнуйте ж самі, бо вас на суди видаватимуть, і бичуватимуть вас у синагогах, і поведуть до правителів та до царів ради Мене, на свідчення їм.

  Все це станеться для того, щоб земні правителі почули, що День Господній настав, і що світ на порозі глобальних змін. Але до того буде вестися активне проповідування всім народам:

10 Але перше Євангелія мусить бути народам усім проповідувана.
11 Коли ж видадуть вас і поведуть,
не турбуйтеся заздалегідь, що вам говорити, а що дане вам буде тієї години, то те говоріть: бо не ви промовлятимете, але Дух Святий.
12 І видасть на смерть брата брат, а батько
дитину. І «діти повстануть навпроти батьків», і їм смерть заподіють.

  Слова про повстання дітей проти батьків можуть мати певний стосунок до пророцтва Малахії про прихід пророка Іллі – Малахії 4 розділ:

5 Ось Я пошлю вам пророка Іллю, перше ніж день Господній настане, великий й страшний!
6 І приверне він серце батьків до синів, і серце синівське до їхніх батьків, щоб Я не прийшов, і не вразив цей Край прокляттям!

  Як ми визначили в розгляді згаданого розділу книги Малахії, завданням символічного пророка Іллі в час Кінця буде об’єднання розрізнених людей в єдиний Божий народ – на противагу загальному стану в суспільстві грішного людства. Адже в час Кінця пануватиме стан непевності та страху – тож в суспільстві все більше наростатиме напруга та поділення. Про ці часи Христос сказав так в Матвія 24 розділ:

12 І через розріст беззаконства любов багатьох охолоне.

  На тлі роз’єднаного грішного людства об’єднаний Божий народ буде викликати ненависть та злобу:

13 І за Ім'я Моє будуть усі вас ненавидіти. А хто витерпить аж до кінця, той буде спасений!

  Отож, щоб витримати та пережити всі ці випробування, потрібні стійкість та терпіння.

  Цими словами, фактично, Ісус підбив підсумок загальної частини пророцтв, які триватимуть до самого Кінця. Далі Він більше деталізував ці пророцтва:

-          Гидота спустошення:

14 Коли ж ви побачите ту «гидоту спустошення», що про неї звіщав пророк Даниїл, що вона залягла, де не слід, хто читає, нехай розуміє, тоді ті, хто в Юдеї, нехай в гори втікають.

  Це пророцтво записане в Даниїла 9 розділ:

27 І Він зміцнить заповіта для багатьох за один тиждень, а за півтижня припинить жертву та жертву хлібну. І на святиню прийде гидота спустошення, поки знищення й рішучий суд кари не виллється на спустошителя».

  Перше (менше) сповнення цього пророцтва відбулося в першому столітті н.е. – коли було знищено Єрусалим з храмом в 70 році. Але основне його сповнення відбудеться в час Кінця – наш час. Як ми побачили в статті «Гидота», гидотою спустошення, про яку тут говорить Ісус Христос, є загроза ядерного спустошення світу. І, судячи з історії та розгляду 11 розділу книги Даниїла, з’явилася вона близько 1962 року з так званою Карибською Кризою – коли світ вперше наблизився до загрози ядерного знищення. І ця загроза тривала аж до розпаду Радянського Союзу – після чого вона зникла на короткий час, – і це дало можливість жителям згаданого тоталітарного режиму «втекти в гори» – в пошуках Бога приєднатися до різних релігійних груп (гора в Біблії символізує поклоніння або ж певну ідеологічну групу, організацію). Попри те, що від часів розпаду Радянського Союзу до повернення загрози ядерної війни в час Кінця минули десятиліття, та з Божого погляду цей час дуже короткий:

15 І хто на покрівлі, нехай той не сходить, і нехай не входить узяти щось із дому свого.
16 І хто на полі,
хай назад не вертається взяти одежу свою.
17 Горе ж вагітним і тим, хто годує грудьми, у ті дні!
18 Моліться ж, щоб не трапилося це зимою!

  Отож, після розпаду Радянського Союзу загроза і саме застосування ядерної зброї обов’язково має повернутися. І, згідно слів Ісуса Христа у 18 вірші, доволі висока ймовірність, що трапиться це взимку – що призведе до скорботи великої через занепад країн Європи (див. «Гидота»):

19 Будуть-бо ті дні такою «скорботою, що її не було з первопочину світу», що його Бог створив, «аж досі», і не буде.
20 І коли б Господь не вкоротив був тих днів,
не спаслася б ніяка людина; але ради вибраних, кого вибрав, укоротив Він ті дні.

   У ці драматичні часи буде чимало таких, хто зводитиме людей – про що й попереджає Христос:

21 Тоді ж, як хто скаже до вас: «Ото, Христос тут», «Ото там», не йміть віри.
22 Бо повстануть христи неправдиві, і неправдиві пророки, і будуть чинити ознаки та чуда, щоб спокусити, як можна, і вибраних.
23 Але ви стережіться! Я сказав вам усе наперед.

  Для Христових послідовників всі ці події будуть ознакою близького Приходу Ісуса Христа:

-          З’явлення Сина Людського:

24 Але за тих днів, по скорботі отій, «сонце затьмиться, і місяць не дасть свого світла.
25 і зорі спадатимуть з неба, і сили небесні порушаться»...

  Сонце в Біблії символізує Божу Владу, місяць – земну владу, а зорі – влада духовних створінь над країнами (див. «Сонце, місяць та зорі»). Тож скорбота велика призведе до тотального переляку та зневіри – коли здаватиметься, що Бог покинув цей світ, а людські правління нічим заради не можуть. І все це супроводжуватиметься розпадом цілих країн. Тоді Бог продемонструє, що Він все контролює і все відбувається згідно Його задуму:

26 І побачать тоді «Сина Людського, що йтиме на хмарах» із великою потугою й славою.

  Як ми визначили в розгляді цього ж пророцтва в Матвія 24 розділ (30 вірш), побачити «Сина Людського, що йтиме на хмарах» можна буде лише очима віри – буквально цього чекати не варто. Проте, послідовники Христа знатимуть, що Він уже прийшов – і це спонукає їх збиратися разом в очікуванні приходу Божого Царства:

-          Збирання Божого народу:

27 І тоді Він пошле Анголів і зберуть Його вибраних «від вітрів чотирьох, від краю землі до крайнеба».

  Як і передбачається в пророків, Божий народ почне збиратися по всьому світові ПІСЛЯ скорботи великої. Тож сучасним послідовникам Христа варто пильнувати, щоб розпізнати час Його Другого Приходу:

28 Від дерева ж фіґового навчіться прикладу: коли віття його вже розпукується, і кинеться листя, то знаєте, що близько літо.
29 Так і ви: коли тільки побачите, що діється це, то знайте, що близько,
під дверима.
30 Поправді кажу вам: не перейде цей рід, аж усе оце станеться!
31 Небо й земля проминуться, але не минуться слова Мої!

  Ісус заохочує Своїх учнів, які житимуть в ті часи (наші часи), пильнувати за ознаками: хто пильнує – той чекає на Прихід Ісуса Христа. І все це станеться за часу життя цього роду – невірних людей, Божих противників, з таким самим складом розуму як і ті, хто вбив Христа. Тобто, зміни системи на краще чекати не варто – варто чекати Христа – Який стверджує, що Його слова невідмінні: ці часи точно настануть, – незважаючи на зневіру чи насмішки людей…

-          Пильнуйте:

32 Про день же той чи про годину не знає ніхто: ні Анголи на небі, ні Син, тільки Отець.
33 Уважайте, чувайте й моліться: бо не знаєте, коли час той настане!
34 Як той чоловік, що від'їхав, і залишив свій дім, і дав рабам своїм владу й кожному працю свою, а воротареві звелів пильнувати.
35 Тож пильнуйте,
не знаєте-бо, коли прийде пан дому: увечорі, чи опівночі, чи як півні співатимуть, чи ранком.
36 Щоб вас не застав, що спите, коли вернеться він несподівано.
37 А що вам Я кажу, те всім Я кажу: Пильнуйте!»

  Як ми можемо бачити, заклик Христа пильнувати не стосується лише часу Кінця – тим паче, що Він одразу сказав, що час його настання нікому, окрім Всевишнього Бога, не відомий. Тож від часів Ісуса Христа потреба пильнувати є хорошою спонукою не розслаблятися та ретельно дотримуватися Божих принципів у житті – адже кожен день, так чи інакше, може виявитись останнім, будь-якої миті доведеться давати звіт за своє життя – Євреїв 4 розділ:

13 І немає створіння, щоб сховалось перед Ним, але все наге та відкрите перед очима Його, Йому дамо звіт!

  І якщо нам випало жити в час сповнення ознак близького Приходу Ісуса Христа – які ми вже можемо бачити, – то тим паче потрібно пильнувати. Адже в ці часи тиск цього світу сатани лише зростатиме, і буде вкрай прикро не встояти, коли Боже Царство практично на порозі. Тож пильнуймо та тримаймося!


1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16