Оберіть свою мову

Ім'я

  Сучасний світ впевнено крокує до свого кінця – до Третьої світової війни. Складається враження нереальності подій у сучасному світі – важко повірити, що в 21 столітті наш світ може так перевернутися з ніг на голову. Катастрофічна ситуація в екології, все частіші природні катаклізми, голод та хвороби на значних теренах земної кулі, війни та нестабільність, вкрай хитка економічна ситуація… І цей перелік можна ще продовжувати та продовжувати. Звісно, якщо вам відома інформація на нашому сайті, то ви знаєте, що все це означає – наш світ наближається до свого кінця – до того, що в Біблії називається Армагеддоном. А Армагеддон, як ми всі знаємо, це Божа війна проти грішного людства. І як ми знаємо, вірні Богові люди будуть врятовані в цій страшній війні. Яким чином Бог це зробить? Або, що нам особисто робити, щоб спастися? Сам Бог в Своєму Слові – Біблії, говорячи про ці останні дні, вказав шлях до спасіння – Йоіла 3 розділ:

3 І дам Я ознаки на небі й землі, – кров та огонь, та стовпи диму.
4 Заміниться сонце на темність, а місяць –
на кров перед приходом Господнього дня, великого та страшного!
5 І станеться, –
кожен, хто кликати буде Господнє Ім’я, той спасеться, бо на Сіонській горі та в Єрусалимі буде спасіння, як Господь говорив, та для тих позосталих, що Господь їх покличе.

  В 5 вірші вказується шлях до спасіння: кожен, хто кликати буде Господнє Ім’я, той спасеться. Апостол Петро підтвердив ці ж слова – Дії Апостолів 2 розділ:

20 Переміниться сонце на темряву, а місяць на кров, перше ніж день Господній настане, великий та славний!
21 І станеться, що кожен, хто покличе Господнє Ім'я, той спасеться».

 Це ж підтвердив цар Соломон – Приповісті 18 розділ:

10 Господнє Ім’я – сильна башта: до неї втече справедливий і буде безпечний.

  Отже зрозуміло – треба кликати Боже Ім’я. А яке Боже Ім’я? І як Його кликати – просто вимовляти, чи якось по особливому? Може вислів кликати Боже Ім’я має якесь інше – глибше значення.

Боже Ім’я

  Отож, яке Боже Ім’я? Загально визнано, що Боже Ім’я – Єгова. Це Ім’я можна знайти в багатьох перекладах Біблії – наприклад в перекладі Огієнка – Вихід 15 розділ:

3 Господь – Муж війни, Єгова – Йому Ймення!

  Ще є версія Ягве, або Яхве. Чому така різниця? Тому що в староєврейські мові в письмі голосні звуки не використовувалися – писалися лише приголосні. Тож Боже Ім’я в оригінальному тексті Біблії писалося як ЙГВГ  (YHWH) – ЙеГоВаГ або ЙаГВеГ (остання буква не читається). Друга Заповідь, яку Бог дав ізраїльтянам через Мойсея звучить так – Вихід 20 розділ:

7 Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно, бо не помилує Господь того, хто призиватиме Його Ймення надаремно.

  Беручи до уваги цю Заповідь, стародавні ізраїльтяни вирішили, що краще взагалі не вимовляти Боже Ім’я, або ж мінімізувати Його використання. І з часом у вжитку замінили Боже Ім’я на Адонай – Господь. З часу такого рішення минали роки, століття, а тепер уже й тисячоліття…. Таким чином оригінальна вимова Божого Імені була втрачена. Тому сказати точно, як звучить Боже Ім’я – Єгова чи Ягве, неможливо. Але що ж тоді робити – яке саме Боже Ім’я слід кликати щоб спастися?

  Може є інші Імена Бога? Взагалі-то, Біблія згадує декілька Імен Бога. З одним ми щойно познайомилися – Єгова чи Ягве. У книзі Вихід 3 розділі описується, що Бог виявив ще одне Своє Ім’я – Вихід 3 розділ:

13 І сказав Мойсей до Бога: «Ото я прийду до Ізраїлевих синів та й скажу їм: «Бог ваших батьків послав мене до вас», то вони запитають мене: «Яке Ім'я Його?» Що я скажу їм?»
14 І сказав Бог Мойсеєві: «Я Той, що є». І сказав: «Отак скажеш Ізраїлевим синам: Сущий послав мене до вас».
15 І сказав іще Бог до Мойсея: «Отак скажи Ізраїлевим синам: Господь, Бог батьків ваших, Бог Авраама, Бог Ісака й Бог Якова послав мене до вас. А оце Ім'я Моє навіки, і це пам'ять про Мене з роду в рід.

  Як подає перекладач, в оригіналі це Ім’я мало б звучати так: Ehejeh – Той що є, буде; Сущий.

 То, може, варто кликати Бога по Імені СУЩИЙ?

  Втім, дехто може сказати, що є ще одне Боже Ім’я. Про Нього багато разів згадується в Біблії, зокрема, в Осії 12 розділі:

6 А Господь – Бог Саваот, Його Ймення – Господь.

 Або у 2 книзі Самуїла 7 розділі:

26 Нехай буде великим Ім'я Твоє аж навіки, щоб говорити: Господь Саваот – Бог над Ізраїлем! А дім Твого раба Давида буде міцно стояти перед лицем Твоїм!

  Буквально, слово Саваот означає Воїнство, Сила. Тому часто перекладачі подають вислів Господь Саваот як Господь (ЙГВГ) Військ, або Господь (ЙГВГ) Сил.

  Тож може варто кликати Боже Ім’я Саваот, чи словосполучення Господь Саваот?... Щоправда, варто зазначити –  Саваот, це скоріше частина Імені Бога….

   Багато дослідників скажуть, що є ще інші Імена Бога. І все це може ввести людину в складне становище. Тож як діяти, якщо хочете спастися в ці Останні Дні? Кликати всі відомі Імена Бога, чи, може, є якесь ще інше Боже Ім’я? Можливо, Ісус Христос знав, яке саме Ім’я Бога – Він же є Божим Сином?

  Справді, Ісус Христос говорив про Боже Ім’я – Івана 17 розділ:

6 Я Ім'я Твоє виявив людям, що Мені Ти із світу їх дав. Твоїми були вони, і Ти дав їх Мені, і вони зберегли Твоє слово.

  Гаразд – отже Ісус Христос виявив людям Боже Ім’я! Тож яке це, виявлене Ісусом Христом, Боже Ім’я? Мабуть, це Ім’я мало б бути записане в Євангеліях, або в якійсь іншій книзі Нового Заповіту – де описується життєпис Ісуса Христа? Якщо прочитати весь Новий Заповіт, то можна дійти висновку, що: або письменники Євангелій забули записати виявлене Ісусом Христом Боже Ім’я, або перекладачі та переписувачі не вписали Його в Новому Заповіті – бо записаного Божого Імені в Новому Заповіті не більше, ніж в Старому Заповіті. Майже у всіх перекладах записано або Отець Небесний, або Господь Бог…. Та й юдеї часів Ісуса Христа насправді знали Боже Ім’я й так – вони ж знали Мойсеєвий Закон, в якому Боже Ім’я, як ми вже знаємо, є записане. Тож для чого Ісус Христос виявляв людям відоме вже їм Боже Ім’я? Чи, може, це якісь неточності в Писанні?

 То виявляв Ісус Христос Боже Ім’я людям, чи ні?

Ім’я в Біблії

  Мабуть ви чули, чи, навіть, читали історію про Авраама. Він був прабатьком всіх ізраїльтян. Його ім’я Авраам означає «батько багатьох». А до цього його ім’я було Аврам – без додаткової букви «а», і означало просто «батько» - Буття 17 розділ:

4 «Я, – ось Мій заповіт із тобою, і станеш ти батьком багатьох народів.
5 І не буде вже кликатись ім'я твоє: Аврам, але буде ім'я твоє: Авраам, бо вчинив Я тебе батьком багатьох народів.

  Бог дуже прискіпливо відноситься до імені. Наприклад, перед народженням Івана Хрестителя Божий ангел вказав Захарієві – майбутньому батькові Івана Хрестителя, як назвати свого сина. Ім’я Іван означає «благодать Господня», що співзвучно з проповідуванням Івана Хрестителя в майбутньому – про прихід Господа Ісуса Христа. Так було і з Іменем Ісуса Христа – ім’я Ісус в оригіналі звучить «Єгошуа» і означає «Єгова (ЙГВГ) рятує». Ісус Христос справді є Спасителем світу. (Ці події описані в Євангеліє від Луки 1 та 2 розділи).

  Отож, ім’я в Біблії – це не просто набір фонетичних звуків. Це – характеристика, сутність особи. Так і з Божим Іменем. Боже Ім’я – це Сутність Бога, Його основна характеристика. Звісно, людина не в стані збагнути Сутності Бога в повній мірі. Але те, що нам – людям, потрібно для спасіння, Бог дав пізнати – через Своє Слово Біблію, через Свого Сина Ісуса Христа, через Своє творіння – Римлян 1 розділ:

19 тому, що те, що можна знати про Бога, явне для них, бо їм Бог об'явив.
20 Бо Його невидиме від створення світу, власне Його вічна сила й Божество, думанням про твори стає видиме. Так що нема їм виправдання,

   Що ж – тепер ми можемо зрозуміти, що мав на увазі Ісус Христос в Своїх словах з Євангеліє від Івана 17 розділ:

6 Я Ім'я Твоє виявив людям, що Мені Ти із світу їх дав. Твоїми були вони, і Ти дав їх Мені, і вони зберегли Твоє слово.

  …?... А що Він мав на увазі?

Виявлення Імені Бога

  Одного разу до Ісуса Христа звернувся один з Його учнів з дивним проханням – Івана 14 розділ:

8 Говорить до Нього Пилип: «Господи, покажи нам Отця, – і вистачить нам!»
9 Промовляє до нього Ісус: «Стільки часу Я з вами, ти ж не знаєш, Пилипе, Мене? Хто бачив Мене, той бачив Отця, то як же ти кажеш: Покажи нам Отця?»
10 Чи не віруєш ти, що Я –
в Отці, а Отець – у Мені? Слова, що Я вам говорю, говорю не від Себе, а Отець, що в Мені перебуває, Той чинить діла ті.
11 Повірте Мені, що Я –
в Отці, а Отець – у Мені! Коли ж ні, то повірте за вчинки самі.
12 Поправді, поправді кажу вам: Хто вірує в Мене, той учинить діла, які чиню Я, і ще більші від них він учинить, бо Я йду до Отця.

  Фактично, в цій відповіді Ісуса Христа і криється відповідь на те, яким чином і яке саме Боже Ім’я виявив людям Ісус Христос. Якщо ім’я в Біблії – це основні риси особи, її характеристика, а ті, хто бачили Ісуса Христа – бачили Бога, то виходить, що основні риси Ісуса Христа – це Риси Бога-Отця. Саме таким чином Ісус Христос виявив людям Боже Ім’я – на Своєму прикладі показавши основні Риси Бога. Це узгоджується з наступними словами Ісуса Христа – Івана 17 розділ:

3 Життя ж вічне – це те, щоб пізнали Тебе, єдиного Бога правдивого, та Ісуса Христа, що послав Ти Його.

  Пізнання Бога та Ісуса Христа дарує вічне життя – спасіння. Так само, як і призивання Божого Імені. Тобто, Ісус Христос виявив людям основні риси Свого Батька – Всемогутнього Бога. З часом учні Ісуса Христа це збагнули, та визначили головну рису Всемогутнього Бога – 1 Івана 4 розділ:

8 Хто не любить, той Бога не пізнав, бо Бог є любов!

Кликати Боже Ім’я

  Гаразд, Боже Ім’я – це основні Риси Всемогутнього Бога. І саме їх виявив людям Ісус Христос. А як кликати риси? Або як в них сховатися – як в сильній башті?

  Це можна зробити своєю поведінкою – наслідуючи риси Ісуса Христа, які, фактично, є Рисами Всемогутнього Бога. Хочете знайти захист у Божому Імені? Намагайтесь відображати Риси нашого Творця – Всемогутнього Бога, беручи приклад з Ісуса Христа. Все, що для цього потрібно людям – Бог забезпечив, подбавши про те, щоб опис земного життя Ісуса Христа і Його Вчення було доступним всім поколінням, і дійшло до нашого часу. Життєпис Ісуса Христа детально описаний в чотирьох Євангеліях. Тож познайомитися з рисами Ісуса Христа, а отже і з рисами Самого Бога, ми можемо легко – читаючи та роздумуючи над Євангеліями – над вчинками та словами Божого Сина Ісуса Христа.

  Не менш корисними, також, будуть і інші книги Нового Заповіту. Наприклад, апостол Павло чудово розумів важливість наслідування рис Ісуса Христа –  Євреїв 12 розділ:

1 Тож і ми, мавши навколо себе велику таку хмару свідків, скиньмо всякий тягар та гріх, що обплутує нас, та й біжім з терпеливістю до боротьби, яка перед нами,
2 дивлячись на Ісуса, на Начальника й Виконавця віри, що замість радости, яка була перед Ним, перетерпів хреста, не звертавши уваги на сором, і сів по правиці престолу Божого.

  Отож, щоб правильно наслідувати Ісуса Христа, і таким чином знайти спасіння в Божому Імені, потрібно ближче познайомитися з Ісусом Христом та Його рисами характеру – з Його Вченням, – яким і жив Ісус Христос.