Шлях - Вчення - Ім'я - Десять Заповідей - Боже Царство - Ілля - Єдність - Обраний народ - Боже довготерпіння - Підійміть свої голови - На подобу Божу - Камінь спотикання - Мертві - Пекло (Шеол) - Душа - Бог Ізраїлів
Десять Заповідей
Багато хто вважає, що Мойсеєвий Закон свою функцію уже давно виконав, і має відношення лише до стародавнього єврейського народу. Частково – це так. Але це ЧАСТКОВО…
Чи знаєте ви, що Десять Божих Заповідей можна знайти в Новому Заповіті?
Старий Заповіт
Не так давно весь ізраїльський народ був свідком дивовижних подій: їхній Бог наслав на Єгипет страшні кари – заставивши фараона відпустити Ізраїль. На їхніх очах Бог розділив море, і знищив у цьому морі фараонове військо. Було дуже страшно,… і вражаюче…. І ось вони уже певний час подорожують пустелею до Обіцяного Краю. Свого Бога вони, загалом, знають лише по Його вражаючих та могутніх вчинках. Як себе поводити з Цим Могутнім Богом, які вимоги Він ставить до них – вони ще не знають. Тому логічно, що Бог в першу чергу озвучив їм Свої основні правила. Ці правила ще називають Десять Божих Заповідей – вони були записані на двох кам’яних таблицях (скрижалях) Самим Богом, і зберігалися в ковчезі свідоцтва. А для нас ці Заповіді записані в книзі Вихід 20 розділ:
2 «Я – Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства.
3 Хай не буде тобі інших богів передо Мною!
4 Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею.
5 Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я – Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене,
6 і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.
7 Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно, бо не помилує Господь того, хто призиватиме Його Ймення надаремно.
8 Пам'ятай день суботній, щоб святити його!
9 Шість день працюй і роби всю працю свою,
10 а день сьомий – субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці ти й син твій, та дочка твоя, раб твій та невільниця твоя, і худоба твоя, і приходько твій, що в брамах твоїх.
11 Бо шість день творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочив тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.
12 Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі!
13 Не вбивай!
14 Не чини перелюбу!
15 Не кради!
16 Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!
17 Не жадай дому ближнього свого, не жадай жони ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого!»
Втім, якщо ви християнин, або ж просто чули про ці Заповіді, і, хоча б в загальному, знайомі з Біблією, то ви знаєте, що ці Заповіді знаходяться в Старому Заповіті – який тому і називається Старим, що Ісус Христос уклав Новий Заповіт. Також, апостол Павло сказав, що Старий Заповіт віджив своє призначення – Євреїв 8 розділ:
13 Коли ж каже «Новий Заповіт», то тим назвав перший старим. А що порохнявіє й старіє, те близьке до зотління.
А також Євреїв 10 розділ:
9 Потому сказав: «Ось іду, щоб волю Твою чинити, Боже». Відміняє Він перше, щоб друге поставити.
Намагаючись переконати євреїв прийняти Ісуса Христа і перестати дотримуватися правил Мойсеєвого Закону, апостол Павло пояснював їм, що Ісус Христос уклав Новий Заповіт – дав Новий Закон, який, на перший погляд, суттєво відрізнявся від Мойсеєвого.
В деталях – традиціях, обрядах і тп, Мойсеєвий Закон, звісно ж, відрізнявся від Вчення Ісуса Христа. Але чи відрізнявся він в самій своїй суті? Адже в Псалмі 18 сказано так:
8 Господній Закон досконалий, він зміцнює душу. Свідчення Господа певне, воно недосвідченого умудряє.
9 Справедливі Господні накази, бо серце вони звеселяють. Заповідь Господа чиста, вона очі просвітлює.
А апостол Яків взагалі звернув увагу на важливу річ – Бог не змінюється! Якова 1 розділ:
17 Усяке добре давання та дар досконалий походить згори від Отця світил, що в Нього нема переміни чи тіні відміни.
То як досконалий Божий Закон міг втратити свою актуальність? Та й чи втратив він її?
Зверніть увагу на слова Ісуса Христа в Матвія 5 розділ:
17 Не подумайте, ніби Я руйнувати Закон чи Пророків прийшов, Я не руйнувати прийшов, але виконати.
18 Поправді ж кажу вам: доки небо й земля не минеться, ані йота єдина, ані жаден значок із Закону не минеться, аж поки не збудеться все.
Навпаки – Ісус Христос закликав дотримуватися Божого Закону та навчати цього інших – до чого Він закликав Своїх учнів в наступних віршах Матвія 5 розділу:
19 Хто ж порушить одну з найменших цих заповідей, та й людей так навчить, той буде найменшим у Царстві Небеснім; а хто виконає та й навчить, той стане великим у Царстві Небеснім.
Як ми бачимо, згідно слів Ісуса Христа, Закон актуальний доки небо й земля не минеться (а вони ще не минулися). І це справді так. Кажучи узагальнююче, Ісус Христос не відмінив Мойсеєвий Закон, а, як і обіцяв, виконав і, дещо видозмінив його: жертвоприношення тварин замінив власним жертвоприношенням – Свого Тіла та Крові. А принципи – сам Закон, Заповіді – не змінилися. У Вченні Ісуса Христа, в словах Його апостолів (в їхніх посланнях) Десять Заповідей повторюються неодноразово.
Тож давайте поглянемо: як і де, – розглянемо Десять Божих Заповідей у світлі віршів як зі Старого Заповіту – які стосуються саме Останніх Днів (нашого часу), так і вірші з Нового Заповіту – які також стосуються нашого часу.
Новий Заповіт
Заповідь Перша:
2 «Я – Господь, Бог твій, що вивів тебе з єгипетського краю з дому рабства.
3 Хай не буде тобі інших богів передо Мною!
4 Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею.
5 Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я – Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене,
6 і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.
Основна частина цієї Заповіді – хай не буде тобі інших богів передо Мною! Втім, ми розглянемо все. Отож, Єгипет.
Сучасний Божий народ (це ті, хто бажає бути з Богом, та виявляє вірність Йому та Його принципам) також знаходяться в рабстві – символічного Єгипту – Об’явлення 11 розділ:
8 І їхні трупи полишить на майдані великого міста, що зветься духовно Содом і Єгипет, де й Господь наш був розп'ятий.
Якщо ви прочитаєте весь контекст з цього розділу, то побачите, що тут говориться про наш світ в Часі Кінця. Цей світ мало чим відрізняється від стародавнього Єгипту – так само погруз в пожадливості – 1 Івана 2 розділ:
15 Не любіть світу, ані того, що в світі. Коли любить хто світ, у тім немає любови Отцівської,
16 бо все, що в світі: пожадливість тілесна, і пожадливість очам, і пиха життєва, – це не від Отця, а від світу.
17 Минається і світ, і його пожадливість, а хто Божу волю виконує, той повік пробуває!
Але в Першій Заповіді говориться про рабство – а в наш час хіба може бути таке рабство? Так – може бути схоже. В наш час будуть люди, які справді почуватимуться як в рабстві цього світу – їм буде огидним стан речей навколо – Єзекіїля 9 розділ:
4 І сказав Господь до нього: «Перейди серединою міста, серединою Єрусалиму, і зроби знака на чолах людей, що зідхають та стогнуть над усіма тими гидотами, що робляться в його середині».
Чим не рабство, яке спричиняє муки? І люди з майбутнього (сучасного) Божого народу справді почуватимуться в рабстві цього світу.
Рухаємося далі – основна частина Заповіді: правдивий Бог один. Відкриємо Євангеліє від Івана 17 розділ:
3 Життя ж вічне – це те, щоб пізнали Тебе, єдиного Бога правдивого, та Ісуса Христа, що послав Ти Його.
Тут і добавити нічого – все зрозуміло й так: правдивий Бог ЄДИНИЙ. І саме до Нього навчав звертатися в молитві Ісус Христос. Ця молитва відома під назвою «Отче наш» – Матвія 6 розділ:
9 Ви ж моліться отак: «Отче наш, що єси на небесах!
Стосовно ж різних зображень Бога – образів, добре висловився апостол Павло – Римлян 1 розділ:
23 і славу нетлінного Бога змінили на подобу образа тлінної людини, і птахів, і чотириногих, і гадів.
Ці слова Павла співзвучні зі словами застереження, сказаними Мойсеєм – Повторення Закону 4 розділ:
11 І поприходили ви, та й поставали під горою, а гора та горіла огнем аж до самих небес, а при тому була темрява, хмара та мряка.
12 І промовляв Господь до вас із середини огню, – голос слів ви чули, та виду ви не бачили, окрім голосу.
13 І Він оголосив перед вами заповіта Свого, що наказав вам чинити, – Десять Заповідей, і написав їх на двох камінних таблицях.
14 А мені Господь наказав того часу навчати вас постанов та законів, щоб виконували ви їх у Краю, куди ви переходите володіти ним.
15 І будете ви сильно стерегти свої душі, бо не бачили ви того дня жодної постаті, коли говорив Господь до вас на Хориві з середини огню,
16 щоб ви не зіпсулися, і не зробили собі ідола на подобу якогось боввана, зображення самця чи самиці,
17 зображення всякої худобини, що на землі, зображення всякого крилатого птаха, що літає під небом,
18 зображення всякого плазуючого по землі, зображення всякої риби, що в воді під землею,
19 і щоб ти, звівши очі свої до неба, і побачивши сонце, і місяць, і зорі, – усе військо небесне, щоб не був ти зведений і не вклонявся їм, і не служив їм; бо Господь, Бог твій, приділив їх усім народам під усім небом.
20 А вас Господь узяв та й вивів вас із залізної гутничої печі, – з Єгипту, щоб ви стали для Нього народом наділу, як сьогодні це видко.
Ще залишилося нам розглянути 5 та 6 вірші Першої Заповіді:
5 Не вклоняйся їм і не служи їм, бо Я – Господь, Бог твій, Бог заздрісний, що карає за провину батьків на синах, на третіх і на четвертих поколіннях тих, хто ненавидить Мене,
6 і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.
Стародавні євреї чудово розуміли значення слів про кару за провину батьків на третіх і на четвертих поколіннях. Це видно по словах пророка Єремії – Єремії 31 розділ:
29 Тими днями не скажуть уже: «Батьки їли неспіле, а оскома в синів на зубах!»
30 бо кожен за власну провину помре, і кожній людині, що їсть недоспіле, оскома впаде їй на зуби!
Якщо вам знайома історія стародавнього Ізраїлю, то ви, мабуть, знаєте, що невірність ізраїльтян своєму Богові спричиняла наслідки, які тривали достатньо довго – декілька поколінь. Наприклад, юдейський народ перебував у Вавилонські неволі аж 70 років – і це було карою за невірність Богові не одного покоління ізраїльтян.
Втім, час, коли за невірність батьків страждатимуть їхні діти, уже завершується – незабаром кожен сам за себе даватиме відповідь – як про це сказав Єремія в згаданому вище 30 вірші. Незабаром Бог почне виконувати останні слова з цієї Заповіді:
6 і що чинить милість тисячам поколінь тих, хто любить Мене, і хто держиться Моїх заповідей.
Заповідь Друга:
7 Не призивай Імення Господа, Бога твого, надаремно, бо не помилує Господь того, хто призиватиме Його Ймення надаремно.
Стародавні євреї настільки боялися призивати Боже Імення надаремно, що просто перестали Його вживати, замінивши титулом Адонай – що означає Господь. Втім, тут важливо розуміти, що саме мав на увазі Бог, даючи цю Заповідь: Він мав на увазі шанобливе ставлення до Нього та Його Імені – що цілком логічно. Саме це мав на увазі Ісус Христос, коли вчив Своїх учнів молитися у вище згадуваній нами молитві – Матвія 6 розділ:
9 Ви ж моліться отак: «Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім'я Твоє,
Виявляючи глибоку повагу до Бога та Його принципів ми можемо святити Боже Ім’я. А отже, не будемо Його призивати надаремно – будемо відноситися до Нього з глибокою повагою. Детальніше про Боже Ім’я і відношення до Нього ми розглядали в статті «Ім’я».
Заповідь Третя:
8 Пам'ятай день суботній, щоб святити його!
9 Шість день працюй і роби всю працю свою,
10 а день сьомий – субота для Господа, Бога твого: не роби жодної праці ти й син твій, та дочка твоя, раб твій та невільниця твоя, і худоба твоя, і приходько твій, що в брамах твоїх.
11 Бо шість день творив Господь небо та землю, море та все, що в них, а дня сьомого спочив тому поблагословив Господь день суботній і освятив його.
Більш широко Бог пояснив, чому саме суботу належало святкувати, у Вихід 31 розділ:
13 А ти промовляй Ізраїлевим синам, говорячи: Тільки суботи Мої будете пильнувати, бо це знак поміж Мною та поміж вами для ваших поколінь, щоб ви познали, що Я – Господь, що освячує вас!
14 І будете пильнувати суботу, бо вона святість для вас. Хто опоганить її, той конче буде забитий, бо кожен, хто робить у ній роботу, то буде стята душа та з-посеред народів її!
15 Шість день буде робитися праця, а дня сьомого – субота відпочинку від праці, святість для Господа. Кожен, хто робить роботу за суботнього дня, той конче буде забитий!
16 І будуть Ізраїлеві сини додержувати суботу, щоб зробити суботу вічним заповітом для своїх поколінь.
17 Це знак навіки поміж Мною та поміж Ізраїлевими синами, бо шість день творив Господь небо та землю, а дня сьомого – перервав працю та спочив».
Усе ніби просто та зрозуміло – святкуємо суботу. І деякі християни так і роблять – наприклад, Адвентисти Сьомого Дня. Втім, в посланні до Римлян апостол Павло сказав дещо дивне – Римлян 14 розділ:
5 Один вирізнює день від дня, інший же про кожен день судить однаково. Нехай кожен за власною думкою тримається свого переконання.
6 Хто вважає на день, – для Господа вважає, а хто не вважає на день, – для Господа не вважає. Хто їсть, – для Господа їсть, бо дякує Богові. А хто не їсть, – для Господа не їсть, і дякує Богові.
Тобто, святкування різних днів (субота тут не виокремлюється) – згідно слів апостола Павла, уже не мало особливого значення. А як же тоді Третя Заповідь? Вона відмінена? Для відповіді на це питання варто розглянути ще одні слова апостола Павла – Колосян 2 розділ:
16 Тож, хай ніхто вас не судить за їжу, чи за питво, чи за чергове свято, чи за новомісяччя, чи за суботи, –
17 бо це – тінь майбутнього, а тіло – Христове.
Саме так – субота, як і інші старозавітні свята – це тінь майбутнього. Якщо ви читали на нашому сайті розгляд книги Буття 1 розділ, то знаєте, що Сьомий День – тобто Господня Субота, ще не настав. Ми живемо при завершенні все ще Шостого Дня. А Сьомий День почнеться лише в Божому Царстві, яке незабаром Бог встановить. Саме тому Третя Заповідь звучить: пам'ятай день суботній, щоб святити його. Не святкуй – а пам’ятай та святи! Саме про це і говорив Ісус Христос у вже згадуваній молитві – Матвія 6 розділ:
9 Ви ж моліться отак: «Отче наш, що єси на небесах! Нехай святиться Ім'я Твоє,
10 нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі.
Боже Царство, про яке тут говорить Ісус Христос і є тією справжньою Господньою Суботою.
Зверніть увагу – навіть почерговість Заповідей відповідає словам Ісуса Христа в молитві: спочатку звернення до Бога на небесах (єдиного), потім повага до Божого Імені, потім повага до суботи. Тому що ці речі взаємопов’язані – встановивши Своє Царство єдиний Бог освятить Своє Величне Ймення. Тож якщо ви щиро прагнете Божого Царства, і будете підтримувати його прихід – коли прийде час, ви будете пам’ятати і святити Суботу. Саме до цього і закликав Ісус Христос Своїх учнів – Матвія 6 розділ:
33 Шукайте ж найперш Царства Божого й правди Його, – а все це вам додасться.
Рухаємось далі. Якщо перші три Заповіді стосувалися стосунків з Богом, то наступні сім – стосунків між людьми.
Наступні сім Заповідей:
12 Шануй свого батька та матір свою, щоб довгі були твої дні на землі, яку Господь, Бог твій, дає тобі!
13 Не вбивай!
14 Не чини перелюбу!
15 Не кради!
16 Не свідкуй неправдиво на свого ближнього!
17 Не жадай дому ближнього свого, не жадай жони ближнього свого, ані раба його, ані невільниці його, ані вола його, ані осла його, ані всього, що ближнього твого!»
Загалом, всі ці заповіді зрозумілі, відповідають Вченню Ісуса Христа, і, мабуть, особливих пояснень не потребують. Фактично, ці Заповіді часто повторювали апостоли. Наприклад, четверта Заповідь прямо згадується в посланні апостола Павла до Ефесян 6 розділ:
1 Діти, – слухайтеся своїх батьків у Господі, бо це справедливе!
2 «Шануй свого батька та матір» – це перша заповідь з обітницею, –
3 «щоб добре велося тобі, і щоб ти був на землі довголітній!»
Інші заповіді апостол Павло також згадував – в дещо видозміненому вигляді – 1 Коринтян 6 розділ:
9 Хіба ви не знаєте, що неправедні не вспадкують Божого Царства? Не обманюйте себе: ні розпусники, ні ідоляни, ні перелюбники, ні блудодійники, ні мужоложники,
10 ні злодії, ні користолюбці, ні п'яниці, ні злоріки, ні хижаки – Царства Божого не вспадкують вони!
В словах Павла ви знайдете згадку і про вбивць, і про перелюбників, і про злодіїв, і всіх інших з цих семи Божих Заповідей. І всі такі люди – Царства Божого не вспадкують вони.
Дві Заповіді
Втім, всі Десять Божих Заповідей вкладені в Дві Заповіді, які, за словами Ісуса Христа, найголовніші в Божому Законі – Матвія 22 розділ:
37 Він же промовив йому: «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою».
38 Це найбільша й найперша заповідь.
39 А друга однакова з нею: «Люби свого ближнього, як самого себе».
40 На двох оцих заповідях увесь Закон і Пророки стоять».
Якщо ви уважно стежили за Десятьма Заповідями, то звернули увагу, що Перша з цих двох Заповідей, фактично, відображає Три перші Заповіді з Десяти Заповідей. А Друга Заповідь – відображає Сім інших Заповідей з Десяти Божих Заповідей. Тому не можна сказати, що Десять Божих Заповідей в Новому Заповіті втратили свою актуальність. Просто вони дещо трансформувалися, набувши ширшого значення. Саме завдяки цій трансформації стане можливим, що збудуться слова пророка Єремії, записані в Єремії 31 розділ:
31 Ось дні наступають, – говорить Господь, – і складу Я із домом Ізраїлевим і з Юдиним домом Новий Заповіт.
32 Не такий заповіт, що його з їхніми батьками Я склав був у той день, коли міцно за руку їх узяв, щоб їх вивести з краю єгипетського. Та вони поламали Мого заповіта, і Я їх відкинув, говорить Господь!
33 Бо це ось отой Заповіт, що його по цих днях складу з домом Ізраїля, – каже Господь: Дам Закона Свого в середину їхню, і на їхньому серці його напишу, і Я стану їм Богом, вони ж Мені будуть народом!
34 І більше не будуть навчати вони один одного, і брат свого брата, говорячи: «Пізнайте Господа!» Бо всі будуть знати Мене, від малого їхнього й аж до великого їхнього, – каже Господь, – бо їхню провину прощу, і не буду вже згадувати їм гріха!
Дотримуючись Вчення Ісуса Христа та Його настанов ви дозволите Богові написати Його Закон на вашому серці. Більш детально про це ми ще матимемо змогу розглянути згодом.
Шлях - Вчення - Ім'я - Десять Заповідей - Боже Царство - Ілля - Єдність - Обраний народ - Боже довготерпіння - Підійміть свої голови - На подобу Божу - Камінь спотикання - Мертві - Пекло (Шеол) - Душа - Бог Ізраїлів