Частина Перша
Історія Даниїла
В цій частині описане життя Даниїла у Вавилоні за часів панування Вавилонської Імперії, та її наступниці – Мідо-Персії. Втім, тут також є пророцтва на наш час.
Даниїла 1 розділ
Даниїл з трьома своїми товаришами потрапляє до палацу Вавилонського царя Навуходоносора. Їхні зусилля у вірності Богові та Його наказам – щоб не осквернитися їжею вавилонян з царського столу.
Даниїл потрапляє у Вавилон
- Падіння Єрусалиму та юдейські юнаки при дворі царя Вавилону:
1 За третього року царювання Йоякима, Юдиного царя, прийшов Навуходоносор, цар вавилонський, до Єрусалиму, та й обліг його.
Це відбулося в 605 рік до н.е. Мова йде про Навуходоносора-2, найвеличнішого царя Нововавилонської імперії, який правив з 605 по 562 роки до н.е.
2 І дав Господь в його руку Йоякима, Юдиного царя, та частину посуду Божого дому, і він вірправив їх до краю вавилонського, до дому свого бога, а посуд відправив до скарбничного дому свого бога.
3 І сказав цар до Ашпеназа, начальника його евнухів, щоб привести з Ізраїлевих синів, і з царського, і з шляхетського роду,
4 юнаків, що нема в них жодної вади, і вони вродливого вигляду та розумні в усякій мудрості, і здібні до знання, і розуміють науку, і щоб у них була моторність служити в царському палаці, і щоб навчати їх книг та мови халдеїв.
5 І призначив їм цар щоденну поживу, з царської їжі та з вина, що сам його пив, а на їхнє виховання – три роки, а по закінченні їх стануть вони перед царським обличчям.
Із збільшенням кількості захоплених територій цареві були потрібні нові урядовці. Для такої цілі Навуходоносор і набирав юнаків з поневолених народів. Вони могли бути добрими радниками у стосунках царя з їхніми народами.
- Даниїл, Ананія, Мисаїл та Азарія:
6 І були серед них з Юдиних синів Даниїл, Ананія, Мисаїл та Азарія.
7 А начальник евнухів дав їм інші імена, і дав Даниїлові ім'я Валтасар, а Ананії – Шадрах, а Мисаїлові – Мешах, а Азарії – Авед-Неґо.
8 І поклав Даниїл собі на серце, що він не оскверниться їжею царя та питвом, що той сам його пив, і просив від начальника евнухів, щоб не осквернитися.
9 І дав Бог Даниїлові ласку та милість перед начальником евнухів.
Звісно ж, халдеї не дотримувалися Божих Законів щодо їжі – тобто, споживали в їжу і нечистих (згідно Мойсеєвого Закону) тварин. І, цілком ймовірно, що могли вживати й кров чи м’ясо з кров’ю. Тож бажання Даниїла залишитися чистим перед Богом знайшло схвалення та підтримку у Бога.
- Випробування їжею:
10 І сказав начальник евнухів до Даниїла: «Боюсь я свого пана царя, бо він визначив вашу їжу та ваше питво. Бо коли б він побачив ваше обличчя худішим, ніж у тих юнаків, що вашого віку, то ви зробите мою голову винуватою перед царем».
11 І сказав Даниїл до старшого, якого начальник евнухів призначив над Даниїлом, Ананією, Мисаїлом та Азарією:
12 «Випробуй-но своїх рабів десять день, і нехай дають нам із ярини, – і ми будемо їсти, та воду – і будемо пити.
13 І нехай з'являться перед тобою наші обличчя та обличчя тих юнаків, що їдять царську їжу, – і згідно з тим, що побачиш, зроби зо своїми рабами».
14 І той послухався їх у цьому, і випробовував їх десять день.
15 А по десяти днях їхній вигляд виявився кращим, і вони були здоровіші на тілі, аніж усі ті юнаки, що їли царську їжу.
16 І цей старший відносив їхню їжу та вино їхнього пиття, а давав їм ярину.
Що тут сказати – ці юнаки, фактично, вирішили бути вегетаріанцями. Не будемо стверджувати, що вони залишалися на такій дієті до кінця свого життя, але до того часу, поки вони не могли керувати приготуванням їжі для себе, вони, вочевидь, трималися саме вегетаріанської дієти. І навіть не вживали вина. Така дієта, як показують наступні вірші, благотворно впливала на їхні розумові здібності – звісно, не без Божої допомоги, Який оцінив їхню вірність Його Законам.
- Даниїл з друзями перед царським престолом:
17 А ці четверо юнаків, дав їм Бог пізнання та розуміння в кожній книжці та мудрості, а Даниїл розумівся на всякому видінні та снах.
18 А на кінець тих днів, коли цар сказав привести їх, то начальник евнухів привів їх перед обличчя Навуходоносорове.
19 І цар розмовляв з ними, і зо всіх них жоден не був знайдений таким, як Даниїл, Ананія, Мисаїл та Азарія. І вони ставали перед царським обличчям.
20 А всяку справу мудрости та розуму, що шукав від них цар, то він знайшов їх удесятеро мудрішими від усіх чарівників та заклиначів, що були в усьому його царстві.
21 І був Даниїл там аж до першого року царя Кіра.
Тобто, до від 605 до 538 року до н.е.
Через вірність, яку виявляли ці юдеї, Бог дав їм підтримку та розум – та дбав про них.